Екскаватори згрібають гори сміття і просто втоптують у землю те, що сміттєвози вивезли від громадян. Великі зграї птахів кружляють над звалищем. Смердючі гази, які виділяються, ширяться на кілометри доходячи до сіл та містечок.
Щороку людство продукує понад 2 мільярди тон сміття. Що в середньому 200 кілограмів на людину. У країнах активного споживання ця цифра може сягати 2 тони на рік на людину. Переважно відходи гниють на сміттєзвалищах, забруднюючи океани та руйнуючи екосистеми.
Ми тонемо! А як у інших?
Ситуація з відходами в Україні:
- Вивозять на звалища – 95 %.
- Спалюють – 2%.
- Переробляють – 3,2%.
- Легальні полігони – 5 000 .
- Стихійно щорічно з’являється – 27 000 сміттєвих звалищ (по всіх областях).
Понад 60% перероблюється у країнах ЄС, у Швеції – понад 90% (перероблюється у Швеції, за допомогою вторинної сировини опалюють будинки, забезпечують їх електроенергією).
За підрахунками еко-активістів, щорік кожен представник середнього класу створює в процесі життєдіяльності вантажівку відходів. Саме сміття є основною загрозою нашої цивілізації, яка просто потопає в ньому.
За обсягами утворення небезпечних відходів наша країна лідирує серед 105 країн, які ведуть таку статистику. Тим часом в багатьох країнах Європи сміттєві полігони є забороненими, натомість там поширені сміттєпереробні заводи, які спалюють або переробляють сміття в новий ресурс. Найбільш прогресивні з них,крім основного призначення, виконують роль лижних трас, фітнес-залів, теплоелектростанцій.
Україна буквально тоне у власному смітті, тоді як Європа, навчилась на ньому заробляти. Прикладом такого підходу вважається Швеція, яка переробляє 99% сміття, що продукує ( для порівняння в Україні переробляють лише 3,2% відходів). За допомогою вторинної сировини там, опалюють будинки, забезпечують їх електроенергією. Швеція настільки успішна в переробці власного сміття, що їй його не вистачає. Тому вона почала його завозити з-за кордону, імпортує сміття з Норвегії, Британії, Німеччини та інших країн.
При цьому шведи аж ніяк не «купують» цей непотріб: навпаки, інші країни доплачують їм для використання своїх відходів.
В Україні теж сортують – приклад Веселівської ОТГ.
Завдяки європейському гранту та державним субвенціям Веселівська ОТГ першою в країні змогла придбати унікальну мобільну сортувальну лінію від Konsort. Її інноваційність в розміщенні автообладнання в автопричепі – не прив’язуючись до певного місця. А значить, за потреби її зможуть швидко розгорнути безпосередньо на місці накопичення відходів.
Мобільна сортувальна лінія твердих побутових відходів обладнання на базі вантажного причепу, на колесах для транспортування. Транспортування можливе за допомогою тягача або трактора с підкатним візком. Причеп оснащено за всіма ергономічними нормами праці. Комплектація причепу виглядає наступним чином: вікна, двері та система вентиляції, освітлення, електрощит з пультом управління, отвори для відсортовування з кріпленнями для мішків біг-бег, бактерицидні лампи. Збір корисної фракції здійснюється в біг-беги. Лінія працює від 380 Вт (щитової або генератора). Потужність мобільної сортувальної лінії — 10 тис. т сміття на рік. Пропускна здатність – до 5 т за годину. Завдяки її роботі протягом року, було ліквідовано близько 40 стихійних сміттєзвалищ.
Асоціація KONSORT виробник ліній для сортування ТПВ з досвідом.
Впроваджені лінії із сортування сміття:
- м. Дунаївці (Хмельницька обл.) Сортувальна лінія ТПВ 30 000 т/рік.
- м. Запоріжжя Лінія сортувальна лінія ТПВ 30 000 т/рік
- с. Веселе (Запорізька обл.) Мобільна сортувальна лінія ТПВ
- м. Вишгород (Київська обл.) Сортувальна лінія ТПВ 50 000 т/рік
- м. Дніпро (на сміттєвому полігоні) Сортувальна лінія ТПВ 50 000 т/рік
- с. Засулля (Полтавська обл.) Лінія сортувальна ТПВ 10 000 т/рік
- м. Гадяч (Полтавська обл.) Сортувальна лінія ТПВ 10 000 т/рік.
- м.Київ Сортувальна лінія ТПВ 50 000 т/рік
- м. Бобринець (Кіровоградська обл.) Сортувальна лінія ТПВ 20 000 т/рік
- Чернечинська ОТГ (Сумська обл.) Мобільна сортувальна лінія ТПВ